فروش وی اس تی
تمام چیز در مورد موزیک پاپ….

برای آشنا شدن با موسیقی پاپ خوب است ابتدا توضیح کوتاهی درمورد موزیک مردم پسند یا Popular music بدهیم، آهنگ مردم پسند، به هرنوع سبک موسیقی گفته می شود که در دسترس عامه مردم است به شکل تجاری عرضه می شود .
این موسیقی نقطه مقابل آهنگ کلاسیک و موزیک فولکلور(محلی) است به این ترتیب که اولی در طول تاریخ همیشه موسیقی طبقه برگزیده و روشنفکر جامعه بوده است دومی، موسیقی ی است که به طور تجاری عرضه نمی شود . موسیقی مردم پسند گاهی وقتها به طور خلاصه موسیقی پاپ هم گفته می شود اما موسیقی پاپ در اصل یکی از زیرشاخه های آن به شمار می آید.

موسیقی پاپ
موسیقی پاپ، با وجود اینکه کاملا از موسیقی کلاسیک، موزیک هنری یا art music و موزیک فولک متمایز است، ولی از آنجایی که اصطلاح پاپ حاوی بسیاری از حتمـا ت موزیک راک، هیپ هاپ، کانتری راک اپرا را در بر میگیرد، میتوانیم بگوییم که موسیقی پاپ، تعریف دقیقی ندارد.

معین ات موسیقی پاپ به عنوان یک زیرمجموعه
موسیقی پاپ اکثرا به عنوان آهنگ ی تعریف می شود که به شکل تجاری تولید و ساخت می شود یا هدف تولید آن سود مالی است. بنا به تعریف سایمون فریت Simon Frith، منتقد موسیقی و جامعه شناس کارشناس موسیقی مردم پسند، موسیقی پاپ به عنوان یک صنعت شناخته می شود نه هنر. اما این موزیک را میتوان در حیطه بازار، ایدئولوژی، تولید زیبا یی شناسی نیز معنا کرد. در واقع ، “پاپ” طوری طراحی شده که جهت تمام جذاب باشد از هیچ جای خاصی نیامده و قرار هم نیست سلیقه خاصی را اعمال نماید .

این موزیک در اثر هیچ آرزوی پرمعنا به وجود نیامده تنها جاه طلبی سازندگان آن سود انعام مادی است و…با تعاریف موسیقایی، خیلی محافظه کارانه هم هست. موسیقی پاپ چیزی است که از بالا (کمپانیهای ضبط صفحه، تولید و ساخت کنندگان رادیویی و تبلیغاتچیها) تولید و ساخت دیده شده از بین مردم برنخواسته است. پاپ موزیک ی است که به طور پیشرفته تولید و ساخت و بسته بندی شده است چیزی نیست که بتوان آنرا به سلیقه تغییر داد یا فرم آنرا تغییر داد.

به جمله دیگر، موسیقی پاپ، نوعی موزیک است که در دهه 50 شروع شد آنچه در این مجموعه قرار میگیرد اکثرا ٌ جهت گروه بزرگی از افراد جذاب است. با به پدیدار شدن صفحه های پلاستیکی یا وینیل در دهه 30 تا ظهور کامپکت دیسک یا CD در دهه 80، موسیقی ضبط شده، نسبت به آهنگ زنده، بیش از پیش در دسترس قرار گرفت. ترانه های پاپ اکثرا ٌ در 3 دقیقه اجرا میشوند و در آنها از ملودیهایی استفاده می شود که اکثرا ٌ خیلی شنیدنی بوده و عده بسیاری را به خود جلب میکنند.

معین ه موسیقی پاپ عنصر ریتمیک سنگین در زیر است که اکثرا ٌ بوسیله دستگاههای تقویت کننده الکترونیک (amplifier) اجرا می شود ملودی اصلی بر این ریتم غالب است. ترانه پاپ همین طور به ترانه های محبوبی که مردم به زمزمه خواندن آن علاقه دارند هم اطلاق میشوند. موسیقی پاپ از نظر تجاری موفق است سبک مورد علاقه ایستگاههای رادیویی است زیرا قابل دسترس بوده، آسان در یاد میماند و مخاطبین زیاد ی را به جلب می نماید .

کنسرتهای موسیقی پاپ بعضی وقتها بقدری تماشچنانچه بخود جذب می کنند که اجرای آنها فقط در استادیومهای بزرگ ورزشی میسر است.

تاریخچه موسیقی پاپ
موسیقی پاپ، از بین گروههای موسیقی سوئینگ دهه 30، بلوز شیکاگو موسیقی کانتری ایالت تنسی به پا خواست. در دهه 50، خوانندگان روز افرادی چون فرانک سیناترا (Frank Sinatra)، بابی دارین (Bobby Darin) و پگی لی (Peggy Lee) بودند.

در دهه 60، چهار علت مهم سبب گسترش موسیقی پاپ شدند. یکی گروههای دوواپ (DooWop) دختر انه مقیم نیویورک بودند که ترانه سرایان آنها مانند کارول کینگ (Carol King)، نیل دایموند و برت باکاراک (Burt Bacharach) در دهه 70 به شهرت زیادی رسیدند، در طرف دیگر تحولات موسیقی سول Soul بود که با ظهور آرتا فرانکلین (Aretha Franklin) برادران آیزلی (Isley brothers)، ری چارلز (Ray Charles) و همچنین خوانندگان موتاون (Motown) در دیترویت که استیوی واندر (Stevie Wonder)، سوپریمز (the Supremes) و ماروین گی (Marvin Gaye اولین فردی که کنترل هنری کار خود را در دست گرفت) از عبارت مهمترین چهره های آن می باشند و در نهایت گروه بیچ بویز (Beach Boys) که سبک خود را سبک موج سواری کالیفرنیایی (California Surf) نامیده بودند.

گیتار الکتریکی لوازم تقویت صوتی (آمپلی فایر) تاثیر زیادی بر آهنگ مدرن گذاشتند. در دهه های 30 40، سازهای تقویت شده جهت رقابت با درجه ولوم بالای ارکسترهای سوئینگ یک وسائل ضروری بودند. گیبسون اولین گیتار گیبسون لس پاول Gibson Les Paul را در سال 1952 به علاقمندان معرفی کرد. در دهه 60، مجموعه آواهای قابل دسترس در گیتار الکتریکی با تولید جعبه افکت ویرایش تعدیل شد یک پدال جهت کنترل آن در مسیر جعبه قرار گرفت که به پدال وا-وا wah-wah pedal زیاد دیده شده است.

در سال 1963 گروه بیتلز موزیک پاپ را متحول کردند و طوری محبوب شدند که پنج ترانه پر فروش تمام چارتهای آمریکا متعلق به بیتلز بود. بعد از آن، افرادی چون باب دیلن (Bob Dylan)، سایمون و گارفانکل (Simon and Garfunkle) گروه بردز (Byrds)، که خوانندگان فولک بودند به استفاده از سازهای الکتریکی روی آوردند. بسیاری از گروههای موزیک دیگر نیز این مسیر را دنبال کردند. در سال 1966، گروه بیتلز تصمیم گرفتند که به جای برگزاری برنامـه های زنده، بیشتر بر روی کار استودیویی متمرکز شوند. با اتفاقاتی چون راهپیماییهای معترضان به تبعیض نژاد، نماید ی ویتنام، به نظر میرسید که زمان، زمان تحولات بزرگ در جامعه است.در 1967، گروه بیتلز البوم زیاد دیده شده Sgt Peppers را منتشر کردند. تابستان عشق بود و زمان هیپی ها راهپیماییهای اعتراض آمیز.

در دهه 70 گروه بیتلز از پاشیده شد آهنگ پاپ در بین صداها و آواهای مختلف سرگردان شد. در اوایل دهه 70، خواننده / ترانه سرایان پیروان سبک پاپ چارتها را تسخیر کردند که در بین آنها میتوان از آهنگ دیسکوی BeeGees، آوای همراه با پیانو بیلی جوئل (Billy Joel) و التون جان (Elton John) و آهنگ کانتری Eagles گرفته تا موسیقی ملایم کارپنترز (Carpenters)، نیل دایموند و کارول کینگ نام برد. در این بین هنرمندانی با گرایش بیشتر به راک هم بودند که راد استوارت (Rod Stewart)، استیلی دن (Steely Dan) فلیت وود مک (Fleetwood Mac) از آن عبارت اند. موسیقی راک هم با ظهور گروههایی چون لد زپلین (Led Zepplin)، پینک فلوید (Pink Floyd) و کویین (Queen)، در این دوره به پیشرفت بزرگی دست یافت. موسیقی پاپ شاخه ای به نام دیسکو پیدا کرد که به شکل غیر قابل وصفی محبوب شد و اولین ژانر از موسیقی بود که از موسیقی الکترونیک برای تبلیغات و اجراهای بزرگ استفاده کرد.

گروه پلیس در سال 1977

دهه 80 به بعد
موزیک پاپ دهه 80، شاهد ظهور گروههای پانک-راک بود و گروهها خواننده های شاخص این دهه گروه Duran Duran، The Police، Culture Club افرادی چون Phil Collins، Michael Jackson Madonna بودند.

در دهه 90، عده ای سودجو که به دنبال خوب یت مالی بودند این فرمول بسیار زیاد برای شان کارساز بود، تصنیفهای عاشقـانه و افسانه ای با عنوان pop ballad، را به روش ای به شدت سطحی سرهم بندی شده مورد مصرف قرار دادند. این عده با دور جمع کردن گروهی از پسران یا دخمل ان جوان و جذاب و خوش صدا، که تمام به اجرای ترانه های مشابه میپرداختند، دوره ای را به وجود آوردند که به نام عصر گروههای پسر یا دخمل نامیده می شود . از بین این گروهها که سریع به اوج رسیده و با سرعتی بیشتر از بین میرفت ند، میتوان به گروههای انگلیسی Take That، West life و Spice girls و گروه های آمریکایی New kids on the block و Back street boys اشاره کرد. ولی این گروهها با تمام شهرتشان، تنها سبب از بین رفتن عمق ترانه های دوستانه نسل شدند.

در اوایل هزاره سوم، گروههای پاپ / راک با ترانه هایی آسان برای شنیدن، به وجود آمد که Coldplay و Embrace از آن عبارت اند. امروزه، طیف موزیک پاپ با درهم تنیده شدن سبکهای مختلف وسیع تر شده است. با این وجود در طی چند سال اخیر موزیک راک، در محبوبیت نزد عموم مردم خوب تر بوده است و از طرفی با امکاناتی که به خاطر وجود اینترنت فراهم شده است، دسترسی به انواع موزیک بیشتر است و مردم میتوانند آسان تر سبک و موزیک مورد علاقه را تشخیص داده و ترانه های خوانندگان محبوب خود را پیدا کنند. با این وجود فروش آلبومهای موسیقی در سال 2005 افزایش یافته و خواننده/ترانه سرایان گروههای راک چارتها را در تسخیر درآورده اند. امروزه، هنرمندان عرصه موسیقی بیشتر از فروش آلبومها، بر روی درآمد حاصل از اجراهای زنده حساب مبکنند و گروههای راک از اهمیت خاصی در تمام فستیوالها تورهای موسیقی برخوردارند.